Cestovní dorodango - hliněná kulička z dovolené

07.07.2024

Suvenýry jsou předměty, které nám maji připomínat misto, odkud jsme si je přivezli. Někdo si z cest vozí kamínky, někdo magnetky na lednici...
 
Co si takhle přivézt opravdový a autentický kousek země. Kousek místa, kde se vám libilo?

Já jsem momentalně na 4 měsíční expedici do Himalají. Jedeme vlastním vozem a zrovinka odpočíváme v Pakistánu. Můj muž si čte a já zpracovávám suchou hlínu, kterou jsem sebrala na jednom krásném místě v Íránu.  

Ne fotografiích vám ukážu můj postup, třeba vás to inspiruje:-)

Nejvic se mi osvědčila suchá popraskaná hlína z vyschlýh koryt řek nebo louží. Pár kousků si vždycky vezmu do sáčku a když mám někde pár hodin času, udělám z ní dorodango.

Bude zapotřebí:
- hlína
- malá zavařovačka s hladkým hrdlem (já na fotkách používám keramickou vázičku)
- nádoba na rozmočení hlíny
- sadrová destička nebo nějaký tácek na odsušení hlíny
- lžička, klacík nebo ruce na zamíchání
- špachtle nebo stará platební karta na odškrábnutí měkké hlíny z tácku
- lžička nebo hladký polodrahokam na konečné leštění dorodanga.
- plastový kelímek, kde budete kuličku pozvolna sušit.


Nebo taky můžete najít parádní plastickou hlínu, vynechat všechny ty kroky s přípravou hlíny, přeskočte k bodu č. 4 a začněte rovnou koulet:-)

1. Alespoň trochu rozdrcenou hlínu nasypte do nádoby a počkejte až se rozmočí a rozpadne. Nemíchat! Když ji zamícháte moc brzy, stanou se z ní nerzmočitelné hrudky, tak opatrně. 
2. Když se hlína rozpadne, opatrně ji zamíchejte, můžete ji třeba i přecedit přes síto, aby v ní nebyly klacíky nebo kamení. V tomto mém vzorku bylo jen pár kousků trávy. Opatrně slejte vodu, v nádobě nechejte jen usazenou hlínu.
3. Hlínu nalejte na tácek, rozprostřete a dejte sušit na slunce. Občas ji zkontrolujte, aby vám zase neuschla:-)
4. Hlínu špachtli nebo platební kartou seškrábněte z tácku a dobře ji propracujte. Zpočátku se vám bude lepit na ruce, ale postupně bude plastičtější a konzistentnější.

Každá hlina bude jiná, některá bude mít větší tendenci praskat, některá bude krásně plastická...

5. Ukoulejte z hlíny co nejhezčí kuličku. Uhlaďte prasklinky a přehyby. Teď přijde na řadu zavařovačka, která musí mít menší průměr něž je průměr vaší kuličky.  

Hrdlo zavařovačky můžete zpočátku namáčet do vody a začít s ní kuličku kolem dokola zahlazovat. Zpočátku bude hlína moc měkká, a možná se vám bude kulička deformovat. Pracujte hodně opatrně a jakmile bude kulička alespoň shruba kulatá, dejte jí do plastové nádoby, zavřete a nechejte ji třeba hodinu zavadnout. 


Já nádobku ještě vystýlám kouskem bavlněného hadříku, aby se mi kulička nesploštila. 

Kulička bude postupně tuhnout a bude se s ní líp a líp pracovat. Já ji vždycky na chvilku vytáhnu z kelímku a zkouším uhlazovat. Buď držím kuličku pevně v jedné ruce a zavařovačkou (vázičkou) jezdim kolem dokola, nebo držím pevně vázičku a otáčím kuličkou.
Když už je kulička dost tuhá, můžu jí začít leštit polodrahokamem nebo nerezovou lžičkou.

 

Případné prohlubně, které tak vzniknou opět dohladím hrdlem vázičky.


A tak furt dokola.

Dnešní dorodango jsem začala o půl desáté ráno, teď je půl páté odpoledne a myslím, že je ve stavu, kdy ho budu moct nechat pomalu a opatrně uschnout. V kelímku ve stínu, trochu zakryté.

Zítra, až bude skoro uplně suché, tak mu dodám finální lesk.
 
Vyleštím ho silným tlakem na polodrahokam nebo nerezovou lžičku a můj íránsko-pakistánský suvenýr bude na světě:-)

Ať se vám daří,  ať budete, na té naší zeměkouli, koulet cokoli!

Krásné letní dny.

Satya